Hikayelerimiz

Hikayelerimiz

Madagaskar Adası’na Dokunmak

Yeryüzünün en büyük dördüncü adası Madagaskar. Eşsiz yaban hayatı, Asya ve ana kıta Afrika’dan gelen göçlerle oluşmuş renkli kültürel mirası ile Afrika açıklarında devasa bir sır coğrafyası. Madagaskarlıların kendi deyimleriyle bir mozaik kıta. Doğusundan batısına her köşesiyle adeta bir mucizeler diyarı. Dostane lemurlarından, kralların ruhlarının dolaştığına inanılan tapınaklarına, köylerinden şehirlerine bir kutsallık denizi.

DAHA FAZLA
Hikayelerimiz

Neden Afrika’da 1 doların altında yaşadım?

6 yıl önce kent yaşamı ve konforunu bırakarak, bu insanların hikayesini zerre miskal mertebesinde anlamak adına bir empati yolculuğuna çıktım. Afrika’da bir köye yerleştim ve komşularım gibi günde 1 doların altında yaşamaya başladım. Gece yatağa aç girmemek için tarım yaptım. Suyu, köylüler gibi kuyudan içtim. 1 dolarım bittiğinde aynı komşumdan pirinç istedim. Sömürgeciliğin ve iç savaşların karanlık yüzünü gördüm.

DAHA FAZLA
Hikayelerimiz

Sizce bir açılış neleri dönüştürebilir?

Tam şu an, siz bu yazıyı okurken yeryüzünde 663 milyon kişi için temiz su içmek sadece bir hayal! Her 10 kişiden 1'i kirli suyun getirdiği hastalıklarla savaşmak zorunda. Kadınlar ve çocuklar çoğunlukla temiz bile olmayan su için saatlerce, çıplak ayaklarla yürümekte. Her yıl 5 milyon çocuk açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle ölmekte. Peki çözüm yok mu? Dünyamızın  su ve açlık krizini nasıl çözebiliriz? İşte IDEA Universal tam da bu sorunları çözmek için kuruldu.

DAHA FAZLA