Yenilenebilir Enerji

IMG_6664

Geceleri evine yabani hayvan girmesin diye, her gün  arkadaşlarıyla birlikte,  ateş yakmak için odun toplamaya gidiyor Fabakary. Bu gülüşünün sebebi, artık ateş yakmaya gerek kalmaması. Çünkü IDEA Universal Derneği gün içinde evine 12 saat aydınlatma sağlamaya yetecek bir güneş paneli vererek, Fabakary’nin geleceğini aydınlatabilmesi için ufak bir mum yaktı. 

Afrika kıtasında nüfusun yarısı enerjiye ulaşamıyor. Bu durum insanları mum veya gaz yağı gibi sağlıksız ve yangın riski yaratan çözümlere yöneltiyor. Günde sadece 1 doların altında yaşam süren insanların bütçesinde yük oluşturan bu çözümler evin havasını kirleterek sağlık riski oluşturuyor.

Enerji Sorununa Nasıl Çözüm Getiriyoruz?

Güneş Kitleri

İçinde panel, batarya, uzatma kabloları ve lambaların olduğu güneş kitleri sayesinde her aile 12 saat enerjiye kavuşmakta, çocuklar akşamları ders çalışabilmektedir. Bu durum muma para vermeyi ve yine muma bağlı yangın riskini ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda köylüler yeni yaygınlaşan cep telefonlarının ve radyolarının şarj işlemi için kasabaya gitmek zorunda kalmamaktalar. Şu ana kadar 1200 kişi bu projeden yararlanmaktadır.

Sadece 250 TL’lik bağışınızla 1 ailenin yaşamını aydınlatabilirsiniz.

 

Daha fazlası için “Akıllı Köyler” Projemizi inceleyin.

6 ÜLKE

67 KÖY

125.000 KİŞİ

7.2 MİLYON