COVID-19

Hijyen; küresel salgın krizinde en çok duyduğumuz söz!

Ama temiz su olmazsa bu imkansız. Yani sağlıklı bir yaşam imkansız. İyi beslenmek imkansız. Okula gitmek imkansız. Tarım yapmak imkansız. Hastanelerin çalışması imkansız. İyi bir yaşam için hiçbir şey imkansız.

Yani bugün hiçbir şey yapmazsak unutulmuş coğrafyalardaki suya ulaşamayan 785 Milyon yoksul ve korunmasız insan için güzel bir gelecek imkansız.
Bugün harekete geçmezsek yıllardır, Covid 19 ‘dan daha ölümcül salgınlarla yaşam mücadelesi veren, hastaneye ulaşma şansı dahi olmayan dostlarımız için yeni bir salgınla savaşmak imkansız.

Şimdiye kadar dünyanın en yoksul ülkelerinde 125.000’den fazla ailenin sürdürülebilir suya, gıdaya ve enerjiye ulaşmasını sağlayan IDEA Universal Derneği olarak, Corona Virüs Salgını nedeniyle ülkemizde, çalışma bölgelerimizde ve çalışma sistemimizle ilgili aldığımız önlemleri sizlerle paylaşmayı bir borç biliriz.

SAHA ÇALIŞMALARI

Çalıştığımız 6 ülkedeki durumu yakından takip ediyoruz ve yerel partnerlerimizle değerlendirmeler yapıyoruz. Korona salgını dolayısıyla bölgelerimizdeki projelerimiz yerel çalışanlarımız ile  devam ediyor. Destekleriniz ile çalışma bölgelerimizde temiz su, tohum desteği ve güneş kiti çalışmalarına devam ederek salgınla mücadelede en önemli adımlardan birini sürdürmüş oluyoruz.

SUSUZ OLMAZ

Corona Virüs Salgını nedeniyle ülkemizde  binlerce vatandaşımız işinden ayrılmak zorunda kaldı. Bu süreçte BiKomşu ile bir işbirliği gerçekleştirdik. Suyun ve hijyenin önemini daha iyi anladığımız günlerde işini kaybetmiş 1000 ailenin su faturalarını sizlerin desteğiyle ödeyerek destek olduk. Bu iyilik hareketine destek olan herkese teşekkür ederiz.

HİJYEN EĞİTİMLERİ

Bugüne kadar sürdürülebilir su ve gıda sağladığımız köylerdeki dostlarımız hijyen imkanlarına ulaşabildikleri için daha az risk altında. Temiz suyun ve dolayısıyla hijyenin önemini kavradığımız günler yaşıyoruz. Salgınla mücadelede çalışma bölgelerimize 20.000 sabun desteği, 10.000 maske desteği ve hijyen eğitimleri ile destek olma kararı aldık. Bölgelerimizde projelerimiz sayesinde temiz suya ulaşım artık daha kolay, hijyen eğitimleri ve sabun desteği ile de salgınla mücadelenin önüne geçmeyi umut ediyoruz.

UZAKTAN ÇALIŞMA

IDEA Universal ekibinin sağlığı bizim için en önemli konuların başında geliyor.  İstanbul’daki ekibimiz 10 Mart 2019’tan beri ofise gitmek yerine evlerden çalışmalarını devam ettiriyor.

Hem kendimizi hem de çalıştığımız ülkelerdeki dostlarımızı korumak adına çalıştığımız ülkelere yaptığımız zorunlu seyahatlere ara verdik. Çalışmalarımız yerel çalışanlarımız ve partnerlerimiz tarafından hassasiyetle sürdürülüyor. Bazı aksamalar ve gecikmeler yaşanabilir.

COVID-19 Mücadelesinde Afrika'ya Destek Ol

COVID-19’dan korunmanın en önemli yolu temiz suya erişim, yeterli besine ulaşmak ve hijyen kurallarına uymaktır. Unutulmuş coğrafyaların temiz su, tohum ve hijyen kurallarına ulaşmasına katkı sağlayarak onların COVID-19 mücadelesine destek olabilirsin.

6 ÜLKE

67 KÖY

125.000 KİŞİ

7.2 MİLYON