Sizce bir açılış neleri dönüştürebilir?

Tam şu an, siz bu yazıyı okurken yeryüzünde 663 milyon kişi için temiz su içmek sadece bir hayal! Her 10 kişiden 1’i kirli suyun getirdiği hastalıklarla savaşmak zorunda. Kadınlar ve çocuklar çoğunlukla temiz bile olmayan su için saatlerce, çıplak ayaklarla yürümekte. Her yıl 5 milyon çocuk açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle ölmekte. Peki çözüm yok mu? Dünyamızın  su ve açlık krizini nasıl çözebiliriz?

İşte IDEA Universal tam da bu sorunlara sürdürülebilir, inovatif çözümler üretmek ve böylelikle daha iyi, adil ve barışçıl bir yeryüzü hayalini gerçekleştirmek için çalışmaktadır. En yoksul toplumların su, gıda, enerji ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının sürdürülebilir ve doğa ile uyumlu biçimde giderilmesi için yenilikçi, bilimsel ve etkili programlar yürütüyoruz. Yardım etmek yerine yerel halk ve yönetimlerle birlikte üretmenin gücüne inanıyoruz. Şeffaflık, katılımcılık ve tarafsızlığı her şeyin önünde tutuyoruz.

Dünyada açlık ve susuzluk oldukça kompleks bir konu. Bu kapsamlı sorunu çözmek de ancak bütüncül, sürdürülebilir, etkili programlarla mümkün. IDEA Universal olarak hayalimiz gelecekte bize ihtiyaç duymayacak, kendine yeten topluluklar inşa etmek.

Bu doğrultuda geliştirdiğimiz ‘Akıllı Köy’ programını güneş enerjisi ile her eve 24 saat temiz su sağlanması, köye tarım bahçesi ve sulama sistemi kurulması, tohum desteği, tohum bankacılığı ve sürdürülebilir tarım eğitimleri, her eve günde 15 saat enerji sağlanması gibi konularda köyleri güçlendirerek, açlık ve yoksulluğu azaltıp bütüncül bir kalkınma yaratmaktadır.

 

 

O açılış neleri değiştirdi?

 

15 Ekim Shaba Life Club’ın açılışına kurucular sevgili Banu ve Hidayet Türkoğlu tarafından davet edildik. Bu açılışın yüzlerce insana su sağlayacağını biz de tahmin edememiştik. Açılış günü misafirlere IDEA Universal’ı ve o günkü etkinlerden elde edilecek kaynağın suya ulaşamayan insanlara nasıl su sağlayacağından bahsettik. Bunun karşılığında gördüğümüz destek ve ilgi inanılmazdı. Herkes kendi bütçesine göre elinden gelen desteği sağladı. Kimin ne kadar destek olduğundan daha önemlisi suya ulaşamayan insanlar için bir olmamızdı, birlik olmamızdı.

Şimdi o destekler Tanzanya’da 5 tane atıl kalmış su kuyusunun rehabilite edilmesinde kullanılıyor. O atıl su kuyuları tamamlandığında yüzlerce insan temiz suya kavuşmuş olacak. Ve bu açılış biraraya gelen iyi insanların küçük katkılarla nasıl büyük bir dönüşüm yaratabileceklerine dair bize hep ilham verecek. O gün orada bulunan tüm gönüllülerimize, destekçilerimize bizi davet eden Shaba Life Club’a ve Sevgili Banu & Hidayet Türkoğlu’na ne kadar teşekkür etsek az.

 

 

Su kuyularını rehabilite etmek neden önemli?

 

Afrika’daki su kuyularının %60’ı açıldıktan sonraki bir yıl içinde atıl duruma geliyor. İşte biz bir yandan hiç atıl kalmayan modern su dağıtım projeleri yaparken diğer taraftan da yıllar önce yapılmış ve bir nedenle kurumuş, pompası bozulmuş, kontamine olmuş su kuyularına hayat veriyoruz. Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun şekilde gereken iyileştirmeleri (derinleştirme, pompa değişimi, dezenfeksiyon, rezervuar yapımı vb.) yapıyoruz. Ve en önemlisi o kuyular bir daha hiç atıl kalmasın diye köylerden 2’şer kişiye tamir/bakım eğitimi veriyoruz. Bunları nasıl yaptığımızı merak mı ediyorsun? O zaman 28–30 Kasım arası idea universal instagram hesabını takip ederek bu 5 köyü nasıl dönüştürdüğümüze tanık olabilirsin.

Enerjimiz yüksek, inancımız tam! İstiyoruz ki 21.yüzyılda yeryüzünde susuzluk ve açlık tarihin parçası olsun. Çocukların temiz bile olmayan suya yaptıkları yolculukların yerini okul alsın. Yeryüzünün tüm çocukları hayal kursun. Bunu sizlerin sayesinde 106.000 kişi için başardık. Desteklerinizle daha fazlasını da yapabiliriz.